עיצוב תעשייתי – למה ומדוע

מוצר אלקטרואופטי שעבר עיצוב תעשייתי

עיצוב תעשייתי מהו?

פעמים רבות אנחנו שומעים את המושג "עיצוב" בהקשר של בגדים, אופנה וכו'. אך התהליך העיצובי נכון גם לגבי תחום התעשייה והתיכנון. לא פעם ולא פעמיים אנו שומעים בתור אנשי הנדסה את המושג עיצוב תעשייתי או לחלופין אנו מבינים כי תהליך פיתוח המוצר שלנו מחייב לערב מעצב תעשייתי.

מהו עיצוב תעשייתי ובכלל למה לנו לערב מעצב תעשייתי בפרוייקט על סמך ההנחה שדרושה עין של מעצב כדי שהמוצר או הפרויקט יצליחו?

את המושג עיצוב תעשייתי ניתן להגדיר בפשטות כדרך לתת צורה וצבע למוצר על פי הגדרות שנקבעות מראש על ידי הלקוח בעזרתו והדרכתו של המעצב. לכן, על המעצב להיות אדם בעל מעוף עם ניסיון רב בתחום ההנדסה – אומן עם רגליים על הקרקע, בעל ניסיון בפיתוח מוצרים שונים בתחומים שונים עם יכולת לעבוד בטכנולוגיות ייצור שונות וחומרים מסוגים שונים.

במוצרים רבים, המעצב משמש בורג חשוב מאד בהצלחת המוצר שכן גם אם המוצר יענה על צרכי הלקוח מבחינה הנדסית פונקציונלית אך לא יראה אטרקטיבי, הסיכויים הם לרוב שהצרכנים לא ירכשו אותו. שיקולים נוספים לשימוש בשירותיו של מעצב הינם רבים. המעצב יכול לעזור לנו באיפיון המוצר מאספקטים שונים כגון:

• הנדסת אנוש

• מראה נאה ושובה לב.

• בחירת טכנולוגית ייצור

• בחירת חומרים

העיצוב תעשייתי והתכנון המכני

התהליך העיצובי חשוב מאד ולכן צריך להתבצע נכון תוך לקיחה בחשבון אספקטים תכנוניים הידועים בדרך כלל למתכנן המוצר אשר מרכז את מירב המידע על המוצר והפרויקט. מסיבה זו רצוי מאד לשלב את התהליך העיצובי ביחד עם התהליך התכנוני של המוצר וליצור סביבת עבודה "שקופה" בין המעצב ומתכנן המוצר. ישנם כיום מספר חברות המספקות סביבת עבודה כזו בה המעצבים עובדים בצמוד למהנדסי התכנון כך שהמעצב והמתכנן משלבים את יכולותיהם לקבלת מוצר מעוצב ומתוכנן ברמה הגבוהה ביותר.

שלבים עיקריים בתהליך עיצוב – תכנון המוצר שהינו תהליך ארוך המורכב מכמה שלבים עיקריים:

1. היכרות עם המעצב:

את המפגש הראשון עם המעצב נקיים אחרי שגיבשנו רעיון כללי למוצר והצלחנו לגבש רשימת דרישות שעל המוצר לעמוד בהן. בפגישה זו נציג בפני המעצב את הרעיון הכללי של המוצר ואת רשימת הדרישות שהכנו עבורו. רשימה כזאת חייבת לכלול מספר סעיפים כגון:

• פרטי החברה והשוק בו היא עוסקת

• מוצרים של מתחרים בשוק זה

• קו המוצרים של הלקוח הקשורים למוצר המדובר

• מטרתו העיקרית של המוצר

• אופן השימוש במוצר

• קהל יעד

• עלות משוערת – מחיר מטרה לייצור

• מחיר מכירה ללקוח הסופי

• לוחות זמנים לפיתוח וייצור

• טכנולוגיות ייצור

• נתונים נוספים ככל שניתן.

המעצב עצמו, כבעל ניסיון רב בתחום, ישאל עוד הרבה שאלות וינסה להקיף את כל המשמעויות הנלוות הפיתוח וייצור המוצר. בסיכומה של הפגישה המעצב יעזור להגדיר את לוחות הזמנים של תהליך העיצוב וכן עלות משוערת לכל שלב ושלב.

2. ניסוח מסמך סיכום לדרישות המוצר

לאחר המפגש הראשון יש להכין מסמך מסכם הכולל למעשה את דרישות הלקוח ואת עיקרי הסיכומים אליהם הגיעו בפגישה. מסמך זה ישמש את המעצב כבסיס להשגת היעדים והדרישות שהוגדרו על ידי הלקוח עבור המוצר אותו הוא אמור לעצב.

3. הכנת רישומים

כדי להמחיש את הרעיון או הכוון הכללי שלו, המעצב יכין רישומים ויעבירן ללקוח על מנת לקבל חוות דעת ראשונית בנושא. רישומים אלה הן אופציות ראשוניות שימחישו כיצד המוצר יראה הן מבחינת הצורה והגודל והן מבחינת הצבע של המוצר.

4. אישור הרעיון העיצובי

לאחר קבלת משוב ראשוני מהלקוח ולעיתים גם לאחר שינויים נוספים שערך ברישומים לבקשתו של הלקוח ניתן לעבור לשלב אישור הרעיון העיצובי. בשלב הזה מתקיים דיון מפורט על הרישומים והאופציות השונות עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. קיום הדיון נועד בעיקרו לאשר את עיצובו של המוצר ולכן נועדה לו חשיבות רבה בתהליך פיתוחו של המוצר.

5. ביצוע עיצוב מפורט

לאחר קבלת אישור לרעיון העיצובי המעצב יבצע עיצוב מפורט להצעה הנבחרת ויציגה שוב בפני הלקוח על מנת לקבל את אישורו.

6. תכנון הנדסי

לאחר גמר העיצוב המפורט מגיע למעשה, שלב התכנון ההנדסי של המוצר. שלב זה מהווה למעשה מעבר בין תהליך העיצוב לבין תהליך הייצור המעשי של המוצר. לעיתים עיצוב המוצר מאד אטרקטיבי אך עלות הייצור גבוהה מדי ולעיתים בלתי אפשרית עקב הגדרות לא מתאימות מלכתחילה. בשלב זה מתכנן המוצר ישתף פעולה עם המעצב וגורמי הייצור להביא את המוצר להיות בר יכולת ייצור ועומד בדרישות הלקוח.

7. ייצור אב טיפוס ואימות התכן

לאחר גמר התכנון ההנדסי של המוצר ואישורו על ידי הלקוח, יכינו המעצב או לחילופין המהנדס קבצים לייצור אב טיפוס של המוצר ויעבירו אותם ליצרנים שונים ע"מ לקבל הצעות מחיר. לאחר קבלת הצעות המחיר ואישורן אצל הלקוח יתחיל היצרן הנבחר בייצור. לאחר קבלת האב טיפוס ניתן לקבל אינדיקציה ברורה לביצועי המוצר ולאמת את התכן על ידי ביצוע בדיקות התאמה של ביצועים מול דרישות הלקוח כפי שהוגדרו בתחילת התהליך.

8. שינויים וכניסה לייצור סדרתי

לעיתים יש צורך בשיפור התכן על סמך מסקנות מאימות התכן שבוצע על אב הטיפוס. לאחר ביצוע השינויים בתכנון אפשר להיכנס לשלב הייצור הסדרתי כאשר במקביל מתבצעות פעולות נוספות כמו הכנת תיק ייצור, מפרטים שונים, הוראות הרכבה וכדומה'. בשלב זה גם מתבצעות פעולות של הכנת קו הייצור כמו הכנת תבניות, כלי ייצור, כלי בדיקה וכיוצא באלה.

9. תיק המוצר

לאחר גמר התכנון ההנדסי של המוצר ואישורו על ידי הלקוח, יש להכין תיק מוצר הכולל שרטוטי ייצור, שרטוטי הרכבה, מפרטים שונים, הוראות הרכבה וכו'. פורמט התיק יקבע מראש עם הלקוח. מטרת תיק הייצור לאפשר כניסה לייצור תוך ביצוע פעולות כמו בדיקות התאמה, בדיקות בתהליך וביקורת מוצר מוגמר בשלבי הייצור השונים.