הנדסה פלאסטית – העתיד במחזור. שילוב פלסטיקה ממוחזרת בענפי התעשייה השונים

פיתוח מוצר עשוי פלסטיק

תעשיית הפלסטיקה הנה אחת מהתעשיות המתפתחות המבוססות ביותר שנמצאות כיום בחזית הטכנולוגיה. החומרים הפלסטיים מצויים בכל תחומי החיים שלנו היום, ולמעשה ממלאים את כדור הארץ בין היתר בזיהום, בחומר שאינו מתכלה ובבעיות של הטמנה ומיחזור. יחד עם זאת, משרתת הנדסת הפלסטיקה שירותים רבים במשק היום בענפי האריזה, החקלאות, תעשייה ובנין, חשמל ואלקטרוניקה, תחבורה ותעבורה, ביגוד והנעלה, רפואה, צריכה ביתית, צעצועים וספורט, ועוד. וכמובן, בתחום המארזים האלקטרוניים כמו מכשירי טלפון, דיסק און קי, מארזי מחשב וכד'.

כפי שציינו, הסקטור המשמעותי ביותר לחומרים פלסטיים הוא שוק האריזה, המהווה יותר מ-35% מסך שוק החומרים הפלסטיים. הסיבה העיקרית לכך הוא הצורך לשמר חומרי מזון ותרופות שזמן צריכתם קצוב. במקרים רבים השימוש באריזה ובתוכנה הוא קצר מועד – חיי מדף של ימים עד חודשים ספורים. עובדה זו מצריכה, מציאת דרכים יעילות לסילוק פסולת (טיפול באריזות ריקות שימוש מחדש, התכלות, ועוד).

עקב הצריכה המואצת, מקורות הנפט הגולמי ההולכים ומצטמצמים, כמו גם חומרי הגלם לייצור חומרים פלסטיים, כל אלו הובילו בעשור האחרון לחיפוש קדחתני אחר מקורות חדשים לתעשיית הפלסטיק, שאינם מבוססים על תעשיית הנפט. המקורות החדשים של הפלסטיק יופקו מיבולי תירס, קנה סוכר ואפילו עשבים, כל אלו, יהפכו בעתיד, לחומרי הפלסטיק של התעשייה המודרנית החדשה והירוקה. תכונות הפלסטיק המבוסס על חומרי הטבע יהיו דומות מאוד לאלו של החומרים המוכרים לנו, אך אלו האחרונים יתכלו ויתפרקו לרכיבים כגון מים ו-CO2, שאינם מזהמים את הסביבה. אנו צפויים לראות שינוי משמעותי בשוק חומרי הגלם הפלסטיים: חומרים מתכלים יהפכו מחלום למציאות. ואז יוכל הפלסטיק להצטרף לשלל החומרים שהם בעלי תכונות עם אופי "ירוק". הצריכה המואצת למוצרי פלסטיק, טיפול חדשני בפסולת, ומציאת מקורות חדשים הם הסיבות לחובה שמוצאים לעצמם מומחי הנדסת הפלסטיקה בעולם כולו לתת דגש חדש לתפיסת ההנדסה הפלסטית, לשימוש העתידי שלה ובעיקר לניצול חוזר ולמחזור של אריזות, ומוצרי פלסטיק שונים.

תעשיית הפלסטיקה בעולם בכלל ובישראל בפרט מצויה בתנופת פיתוח; הייצוא של תעשייה זו כיום רב (ישראל מייצאת היום מוצרים בשווי של מעל 1.5 מיליארד דולר לשנה) והייצור עבור השוק המקומי צובר תאוצה (כיום הוא עומד על כשלושה מיליארד דולר לשנה). ההשלכות בתחום ההנדסה הפלאסטית נמצאות בכל ענפי המשק המרכזיים: בתעשיית המכוניות, תעשיית האריזות, תעשיית השילוט והדקורציה, תעשיית הבניין, רפואה, מיקרו-אלקטרוניקה, חקלאות, תעשייה ביטחונית, מוסדות ממשלתיים, ציפויים ודבקים, מוצרי צריכה, תעשיות העל, כלי בית, משחקי ילדים וצעצועים ומוצרי עשה זאת בעצמך. ענף הצעצועים, למשל, הנו כר נרחב לייצור ושימוש בהנדסה פלאסטית, תוך שימוש הן בחומרים ידידותיים לסביבה, הן במחזור חומרים והן בחינוך ילדים לשימוש מושכל בפלסטיק.